Sunday, September 23, 2012

soundtrack
     Ayın 22'sinde 22. yaşımı doldurdum. Son saniyeye kadar soranlara 21 dedim. 21 çok güzeldi, masal gibi, film gibi... Bugüne kadar yaşadığım en güzel yaş, bitmesin istedim. Oysa ki o kadar sıradan başlamıştı ki, sıradan bir gündü benim için 22.09.2011. Ama 22.09.2012 öyle değildi, ilk saniyesinden son saniyesine kadar çok özel insanlarla birlikte, çok özeldi. Haliyle 22. yaşımdan beklentim çok yüksek :)

     I've completed my age 22 on 22 september. Till the last second, i kept saying my age as 21. 21 was really beautiful, like a tale, like a movie. The best age I'he had so far, I didn't want it to be over. Whereas i started ordinarily, 22.09.2011 was an ordinary day for me, but 22.09.2012 wasn't, from the first second to the last it was a special day full of special people. So my expectations from age 22 is really high.

     Dedim ya, film gibiydi 21, 21 yaşımın arka fonunda çalan bir şarkı her zaman vardı. Zaman zaman kendi hayatıma dışarıdan bakıp çalan şarkıya eşlik ettim. Şarkılar daha da önem kazandı benim için... Severek dinlediğim şarkıların anlamını hissedemediğim sözleri benim için anlam kazandı. Dün kendi kendime sordum, 21 yaşımı bir filme çeksem ve bu filme bir soundtrack albümü hazırlasam hangi şarkıları koyardım?

     As I said, age 21 was like a movie, there was always a song playing at the background. Sometimes i went out of my life and sang the songs. Songs have become more important for me. Lyrics of my favourite songs that i couldn't understand before has got meanings for me. Yesterday, i asked myself, if I shot a movie for my age 21 and prepared a soundtrack album, which songs would i put in it?
1-Beirut-Postcards from Italy: 
Napoli'de yaşadığımız o efsanevi dört ay boyunca evde bol bol dinlediğimiz şarkı. Şimdilerdeyse bu şarkı beraberinde gözyaşı getiriyor, "those were our times, those were our times."

The song that we listened many times during the legendary four months we spent in Napoli. Now this song has tears with it. "those were our times, those were our times."

2-Beirut-Bratislava:
Hayatımın en önemli günlerinden biriydi, ama ben farkında değildim. Roma-Bratislava arasında, yanımda oturan İtalyanla konuşmadığım zamanlarda durmaksızın dinlediğim şarkı...

It was one of the most important days of my life, but i wasn't aware of it. Between Rome-Bratislava, while i wasn't talking to the Italian guy sitting next to me, I listened this song constantly.

3-Travis-Love Will Come Through:
"And i got a feeling it is right
If it is real what I'm feeling
There's no make-believing..."

Barcelona'da odamın Fransız balkonunda bu şarkıyı söyleyerek sokağı izlediğim an kesinlikle 21 yaş filmime koyulmalı.

The moment that i was singing this song in a french balcony in Barcelona must be in age 21 movie.

4-The Doors-Spanish Caravan:
Barcelona, Plaça d'Espanya... Bir İspanyol, gitar çalıyor. Son gece. Ertesi gün Estonya'ya gidiş. Bu şarkı beni o güne, o ana götürüyor. Huzuru damarlarımda hissettiğim ve gözlerimden taştığı o geceye...

Barcelona, Plaça d'Espanya... A Spanish man playing the guitar. The last night. Next day is time for going to Estonia. That song takes me that day, that moment. The night that i felt the peace in my vessels and came out of my eyes.

5- Muse-Falling Away with You:
"So I'll love whatever you'll become and forget the reckless things we've done" dedikten sonra "I think our lives have just begun" demek... "Memories i will never find" diye de bitirmek. Gözyaşlarıma engel olamam.

After saying "So I'll love whatever you'll become and forget the reckless things we've done", saying "I think our lives have just begun" and finishing as "Memories i will never find". I can't stop my tears.

6-Travis-Writing to Reach You:
" 'Cos I'm writing to reach you but i might never reach you"

I have a story that has started because i was writing. I didn't want it to finish and I thought it will continue if i go on writing.

7-Goo Goo Dolls-Iris:
Masumiyet Müzesi misali, "Hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum." diyordum ki bu şarkı çalmaya başladı. Helsinki'den Tallinn'e gidiyordum, sevdiğim herşeyden ve herkesten uzakta, yeni başlangıçları seven biri olarak, keşke bu sefer yeniden başlamasaydım, kaldığım yerden devam etseydim diye düşünüyordum, bir yandan da söylüyordum: "And I'd give up forever to touch you 'cause I know that you feel me somehow You're the closest to heaven I'll ever be and I don't wanna go home right now"

Like Museum of Innocence, I was saying "It was the happiest moment of my life, I didn't know." and this song started to play. I was going to Tallinn from Helsinki, away from everything and everybody i love, as a person who love the new beginnings, I was thinking as "I wish I wouldn't restart this time, I wish I could go on from where I left." and in the meantime I was singing:  "And I'd give up forever to touch you 'cause I know that you feel me somehow You're the closest to heaven I'll ever be and I don't wanna go home right now"

8-Snow Patrol-Set the Fire to the Third Bar:
21 yaşımı bitirdiğim şarkı. 22'im bu şarkıyla başladı.


I completed my age 21 whis song, I started my age 22 with this song.

9-****
Hayır, hayır, bu şarkıyı ne albüme ne de filme koyardım. Bu şarkı bana ait, hep öyle kalmalı.

No, no, I wouldn't put this song neither in the movie nor in the album. This song belongs to us, it has to stay like this, like many things we have. 

2 comments:

 1. Soundtrackını çok beğendim! Bende olmayanları tek tek indirip iyileşme sürecimde dinliycem, umut verip içimi açacağına inanıyorum :) (insan ilk haftadan yataklara düşer miymiş? düşermiş)
  Blogun oldukça yararlı. Hislerini hissettirdiğinden emin olabilirsin.. kalemine sağlık :D sevgilerle...
  Duygu
  erazmuz gazisi ;)
  Not:bu yorumu yapmak için halk olmak yetmiyormuş, sanırım blog açtım

  ReplyDelete
 2. Duygu, beni çok mutlu ettin bebeğim :)
  Şu an çok yaşadıklarını çok iyi anlıyorum çünkü ben de aynılarını yaşamıştım, ama şimdi hiç bitmeyecekmiş gibi görünen günlerin o kadar hızlı geçecek ki sen bile inanamayacaksın. Bittiğinde dönmek istemeyeceğinin garantisini veriyorum. :)

  ReplyDelete